Z triedy do života: Originálne stredoškolské projekty v praxi
18 júla, 2025
Projektové vyučovanie (PBL – Project-Based Learning) sa stáva silným nástrojom pre rozvoj kompetencií žiakov, ktoré môžu v dospelom živote prispievať k lepšiemu zamestnaniu či kvalitnejšiemu životu. V praxi to neznamená len tvorbu projektov „na papieri“, ale ide o skutočné aktivity, ktoré majú vplyv na komunitu, školu aj žiakov samotných. V spolupráci s učiteľmi a podporou organizácie DASATO vzniklo množstvo zaujímavých projektov na bežných hodinách technických či humanitných predmetov, ktoré ilustrujú silu PBL metódy.
PBL projekty naprieč odbormi
Školy s technickým zameraním možno majú na prvý pohľad výhodu v tom, že žiaci sa môžu učiť spôsobom, ktorý je podobný bežnému fungovaniu vo firmách. Napríklad ich úlohou môže byť naprogramovanie hry alebo aplikácie – logicky si jednotlivé úlohy v tíme delia, testujú pokroky, snažia sa prísť spoločne na to, čo funguje a na čom treba ešte zabrať. Stretávajú sa s výzvami, ktoré často nevyriešia ako jednotlivci, ale musia spojiť sily. Je to pre nich doslova škola života, kariéry i vzťahov. Avšak nemusí to znamenať, že humanitne zamerané školy sú odkázané iba na klasický spôsob výučby memorovaním, len preto, že sa na ich predmetoch neučí a nevytvára konkrétny produkt.
História, ktorá chutí
Niektoré humanitné predmety vyžadujú viac kreativity, ktorá však môže priniesť medzi žiakov nový vietor a tímového ducha. Ilustruje to projekt „Slávnostný obed s Máriou Teréziou“, ktorý je originálnou ukážkou toho, ako sa dá prepojiť dejepis, etiketa a gastronómia. Žiaci hotelovej akadémie rekonštruovali spôsob stolovania z 18. storočia, čo si vyžadovalo historický výskum a zorientovanie sa v období vlády tejto významnej panovníčky. Žiaci potrebovali napríklad poznať pravidlá vtedajšieho spoločenského vystupovania na oficiálnych podujatiach či zvládnuť historické metódy servírovania. Takáto významná udalosť si už v minulosti vyžadovala silné organizačné schopnosti, ktoré si mohli žiaci vyskúšať na vlastnej koži a praktickým spôsobom sa dozvedieť aj o dôležitom období našich dejín.
Zážitkové učenie pre mladších spolužiakov
Zabúdať netreba ani na moderné dejiny, tak ako to urobili žiaci bilingválneho gymnázia v Galante. Pre žiakov základných škôl pripravili celodenné podujatie Deň Európy. Ich ústrednou výzvou bolo jednoducho a zábavne vysvetliť žiakom dôležitosť Európskej únie. Využili na to rôzne infografiky, interaktívne hry a prezentáciu, vďaka čomu posilnili svoje jazykové, digitálne a prezentačné zručnosti.
Projekty, ktoré zlepšujú svet okolo nás
Ďalšou oblasťou, ktorá ponúka širokú škálu možností na projektový štýl vyučovania je prostredie, v ktorom žijeme. Je to príležitosť na reálne tipy, ktorými môžeme pomôcť ľuďom v okolí a zároveň sa kriticky zamýšľať nad tým, ako na dané prostredie vplývame my. Žiaci z projektu „Ako zlepšiť život v komunite“ napríklad navrhovali zmeny vo svojom meste. Iní žiaci pripravili pre seniorov kartičky a tutoriály na zjednodušenie digitálnej komunikácie, zorganizovali aktivity pre detských pacientov, či oslovili zdravotníkov s iniciatívami na zlepšenie medziľudských vzťahov v nemocnici. Ich práca viedla k riešeniu konkrétnych problémov.
Ďalšie originálne nápady zo škôl
Pestrú paletu možností ponúkajú aj ďalšie inovatívne školské projekty:
- V projekte Slovník emócií žiaci vytvorili digitálny prehľad emócií s cieľom podporiť mentálne zdravie a zlepšiť komunikáciu.
- Študentský deň zdravia prepojil medicínu, biológiu a komunikáciu – stredoškoláci organizovali workshopy a merania pre mladších žiakov i rodičov.
- Ekologicky zameraný projekt Ekohliadky na škole priniesol návrhy na zlepšenie triedenia odpadu a kampaň medzi žiakmi aj pedagógmi.
Tím zameraný na kyberšikanu pripravil osvetovú kampaň spojenú s tvorbou videí a diskusiami, čím spájal informatiku s občianskou náukou.
Učenie, ktoré má zmysel
Tieto príklady ukazujú, že projektové vyučovanie môže byť rozmanité, aktuálne a spoločensky zodpovedné a potvrdzujú, že PBL nie je len metóda – je to postoj. Žiaci sa učia cez výzvy, ktoré sú autentické a zmysluplné. Projekty, ktoré vznikli s podporou DASATO ukazujú, že aj v bežných školách sa dá robiť vzdelávanie, ktoré presahuje klasické memorovanie a obohacuje žiakov nielen o vedomosti, ale aj praktické zručnosti.
Tieto projekty nie sú len o spestrení vyučovania – pripravujú žiakov na ich budúcu kariéru, simulujú fungovanie vo firmách, kde sa vyžaduje nielen samostatná práca na konkrétnych úlohách, ale aj schopnosť spolupracovať, obhájiť svoje nápady a prezentovať výsledky.
Ide o vzájomné obohatenie: učiteľ prichádza s nápadom, vedie a podporuje žiakov počas realizácie, ale zároveň sa sám necháva inšpirovať tým, čo všetko sú žiaci schopní priniesť. Vzdelávanie sa tak stáva spoločným dobrodružstvom a zážitkom.
Ak aj vám dáva projektové vyučovanie zmysel, zapojte sa do jedného z našich programov pre učiteľov.

Danka Baculáková
Project Manager & Lecturer
daniela.baculakova@dasato.org
Podobné články
Prečítajte si #akosatoda
Soda
Mladá generácia využíva svoju slobodu na tvorenie, inovovanie a posúvanie Slovenska vpred.
Blog
Roman Baranovič je jedným z popredných inovátorov slovenského vzdelávacieho systému. V posledných rokoch formuje budúcnosť školstva prostredníctvom moderných technológií a inovatívnych prístupov k vzdelávaniu. Ako niekto, kto vyrastal ...
Blog
V dnešnom svete nestačí mať len dobré známky – úspech závisí aj od iných zručností:. Time management, komunikácia, práca v tíme, kritické myslenie a projektové zručnosti sú kľúčové ...