Ako začať s projektovým vyučovaním aj bez skúseností: Praktický sprievodca pre učiteľov
18 júla, 2025
Pre človeka, ktorý sa s názvom PBL ešte nestretol, môže takýto spôsob učenia na prvý pohľad pôsobiť komplikovane. Pod pojmom projekt si predstavíme komplexný problém, na ktorom vo firmách pracujú dlhodobo desiatky ľudí. Aplikácia projektov do školskej praxe však vôbec nemusí byť také náročná. A jedným z hlavných dôvodov, prečo sa do toho oplatí pustiť, je motivácia. Ako zo strany učiteľov, tak aj zo strany žiakov. PBL je totiž primárne o zmene myslenia. Najprv si žiaci odpovedajú na to, PREČO dáva zmysel zamyslieť sa nad daným problémom a potom sa posunúť k tomu, AKO ho riešiť. Pre mnohých učiteľov môže byť zmena spôsob vyučovanie výzvou. A práve to ich spája so žiakmi. Pre obe strany je to výzva, ktorá motivuje, učí reálne zručnosti a napomáha v budovaní vzťahov. (A ďalším benefitom je, že každý člen tímu si v tom môže nájsť niečo, čo ho obohacuje.) V tomto článku nájdete konkrétne tipy, ako sa na hodinách pustiť do projektového vyučovania.
1. Začnite malým projektom
Nemusíte hneď rozbehnúť niekoľkotýždňový projekt pre celú triedu. Vyberte si tému, ktorú práve preberáte a premyslite si jednoduchý výstup, ktorý by mohol nahradiť tradičný test, písomku či prezentáciu. Napríklad v dejepise môžu žiaci vytvoriť krátku scénku, komiks alebo podcast, v geografii zase navrhnúť infografiku o prírodných katastrofách. Dôležité je, aby projekt pôsobil zvládnuteľne – pre vás aj pre žiakov. Získate tak prvé skúsenosti s koordináciou tímovej práce a nebudete hneď v úvode zahltení množstvom čiastkových úloh, ktoré sú spojené s väčšími projektami.
2. Definujte výzvu, nie úlohu
V PBL žiaci neplnia len zadania – riešia problém. Zmeňte otázku „Čo viete o stredoveku?“ na „Ako by vyzeral život dnešného tínedžera v stredoveku?“. Dobrá výzva má viacero možných riešení, nemá jednoznačnú správnu odpoveď a žiakov motivuje k hľadaniu vlastnej cesty. Môžete sa inšpirovať aktuálnymi témami, otázkami z reálneho života alebo situáciami, ktoré by žiaci mohli zažiť v praxi.
3. Nechajte žiakov rozhodovať
V projektovom vyučovaní je dôležité, aby žiaci mali priestor rozhodovať o postupe, forme výstupu aj rozdelení úloh. Učiteľ je sprievodca, nie šéf. Dôvera v žiakov je kľúčová – aj keď to znamená, že občas zlyhajú. Ak im dáte dôveru, často vás prekvapia svojou zodpovednosťou, tvorivosťou a tímovým duchom. Skúste sa s nimi dohodnúť na pravidlách, ktoré si sami vytvoria – zvýši to ich angažovanosť.
4. Využite to, čo už viete
Nemusíte meniť celé učivo. Zamyslite sa, ktoré témy by mohli byť zaujímavejšie, ak by sa riešili inak – cez výskum, rozhovory, pozorovanie, tvorbu. Projektom môže byť aj vytvorenie nástenky, komiksu, videa či kampane. Ak učíte slovenský či cudzí jazyk, nechajte žiakov pripraviť scénku alebo novinový článok. V matematike môžu skúmať reálne ceny v obchodoch a zostaviť vlastný rozpočet. Aj malá zmena formy môže znamenať veľký posun v motivácií.
5. Pracujte s otvoreným harmonogramom
Nie každý žiak pracuje rovnakým tempom. Rozdeľte projekt do menších krokov (míľnikov), ktoré môžete priebežne kontrolovať. Tieto míľniky môžu byť napríklad odovzdanie návrhu, konzultácia alebo priebežná prezentácia. Takto si udržíte prehľad a žiaci sa naučia plánovať si svoju prácu. Zároveň znížite riziko, že sa niekto stratí alebo neodovzdá nič až do poslednej chvíle.
6. Venujte čas reflexii a hodnoteniu
Reflexia je neoddeliteľnou súčasťou PBL. Nechajte žiakov zhodnotiť, čo sa naučili, čo im išlo a čo nie. Skúste aj jednoduché kolá reflexie: čo sa podarilo – čo bolo ťažké – čo by nabudúce zmenili. Dajte im priestor vyjadriť sa k tímovej spolupráci a k tomu, čo by poradili budúcim tímom. Zároveň aj vy ako učiteľ sa môžete zamyslieť, čo fungovalo a čo nabudúce urobiť inak.
Aj malý krok sa počíta
Začať s PBL neznamená zvládnuť všetko na prvýkrát. Dôležité je skúsiť to, učiť sa spolu so žiakmi a nebáť sa nových prístupov. Každý projekt je príležitosťou na rast – pre žiakov aj pre učiteľa. Postupne si osvojíte viac nástrojov, naučíte sa efektívne plánovať a reflektovať a s každým ďalším projektom to pôjde ľahšie. A ruka v ruke s tým sa budú objavovať aj nové možnosti, ako projektový spôsob výučby zakomponovať do ďalších predmetov. Ak hľadáte konkrétne príklady, návrhy projektov alebo šablóny na plánovanie pridajte sa do komunity DASATO Projektovo, pre všetkých učiteľov, ktorí chcú začať učiť projektovo.

Danka Baculáková
Project Manager & Lecturer
daniela.baculakova@dasato.org

Podobné články
Prečítajte si #akosatoda
Soda
Mladá generácia využíva svoju slobodu na tvorenie, inovovanie a posúvanie Slovenska vpred.
Novinka
Chceš rozbehnúť niečo vlastné? S Tatra bankou realizujeme DASATO Idea Lab pre podnikavých stredoškolákov. Radi ti ho predstavíme na DASATO Ideathonoch, ktoré sa budú konať v rôznych ...
Blog
Učitelia a učiteľky chcú na školách projektové vyučovanie: DASATO spúšťa crowdfunding na ich podporu
Bratislava, 9. 9. 2024 – Nezisková organizácia DASATO, líder v oblasti inovatívneho vzdelávania na Slovensku, spustila crowdfundingovú kampaň na podporu programu DASATO Education, ktorý pomáha učiteľom a učiteľkám ...